Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 20 listopada 2009

Rok 1989 w Europie

20 listopada w konferencji „Rok 1989 w Europie. Obraz – pamięć – zapis” organizowanej w ramach Festiwalu Multimedialnego SZTUKA DOKUMENTU 2009 weźmie udział Zbigniew Nosowski, dyrektor programowy Laboratorium WIĘZI.

Rok 1989 stanowi cezurę wyznaczającą w polskiej pamięci zbiorowej całkowitą zmianę rzeczywistości. Dwadzieścia lat to czas, który umożliwia niezbędny dystans i pozwala krytycznie spojrzeć na przełom 1989 roku w naszej części Europy. Polska rocznica obrad Okrągłego Stołu, czerwcowych wyborów i powołania pierwszego niekomunistycznego rządu stanowi zatem dobry punkt wyjścia do dyskusji nad obrazem wydarzeń nazwanych europejską „Jesienią Ludów”. Dlatego organizatorzy proponują spotkanie w ramach konferencji, której tematem będzie nie tyle przebieg wydarzeń, co ich „obraz” właśnie – to, jak przejawiały się one w ówczesnych obiegach medialnych (oficjalnym, emigracyjnym i zagranicznym, opozycyjnym, z czasem dopuszczonym do obiegu oficjalnego, ale także w obiegu „trzecim”) i w różnych środkach przekazu (telewizji, prasie, filmie dokumentalnym i fabularnym, fotografii, drukach ulotnych i graffiti), i przede wszystkim, w jaki sposób zapisały się w pamięci zbiorowej jej uczestników, świadków oraz nowych już pokoleń mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej.

Do podsumowania obrazu przełomu roku 1989, jaki zapisał się w pamięci społecznej zaproszono politologów, socjologów, medioznawców, kulturoznawców i historyków z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych.

Zbigniew Nosowski wystąpi podczas drugiego dnia konferencji, 20 listopada, w panelu dyskusyjnym o godz. 16.00 pt. Co zdobyliśmy w roku 1989? Moderowanym przez Leszka Kochanowicza z Dolnośląskiej Wyższej Szkoły. Wśród panelistów także Petruska Sustrova, Jadwiga Staniszkis, Andrzej Wielowieyski i Mykoła Riabczuk.

Konferencja towarzyszy festiwalowi multimedialnemu SZTUKA DOKUMENTU, który odbywa się przy Trakcie Królewskim w Warszawie w dniach 17-30 listopada 2009. Tegoroczna edycja Sztuki Dokumentu zatytułowana jest „Rok 1989 w Europie: obraz – pamięć - zapis” i została wpisana na oficjalna listę obchodów 20-lecia upadku komunizmu prowadzoną przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W programie oprócz konferencji są pokazy filmów dokumentalnych, a także uliczna wystawa fotograficzna oraz liczne spotkania z ekspertami, uczestnikami wydarzeń sprzed 20-u lat oraz twórcami ich wizerunku w mediach.

Informacje o festiwalu i konferencji na witrynie: www.sztukadokumentu.pl

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?