Myśli na dziś

wróć do katalogu

Miesiąc z Januszem Korczakiem

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit – polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz, działacz społeczny. Urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej adwokata Józefa Goldszmita. W 1898 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego w Warszawie, dyplom uzyskał 17 marca 1905 r. Brał udział – jako lekarz – w wojnie rosyjsko-japońskiej (1905) i za swą służbę awansował do stopnia majora. Pomiędzy 1903-1912 pracował jako pediatra w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów. W czasie wojny (1914-1918) był młodszym ordynatorem szpitala dywizyjnego na froncie ukraińskim. Następnie został odwołany do pracy lekarskiej w przytułkach dla dzieci ukraińskich pod Kijowem. W 1918 wrócił do Warszawy i pełnił służbę lekarza w szpitalu epidemicznym w Łodzi i na Kamionku pod Warszawą.

Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził Dom Sierot – dla dzieci żydowskich w Warszawie. Kierował także sierocińcem dla dzieci polskich „Nasz Dom” (1919-1936) na warszawskich Bielanach, gdzie stosował nowatorskie metody pedagogiczne. Prowadził ożywioną działalność literacką, opublikował m.in. powieści Dzieci ulicy, Dziecko salonu, Pedagogikę żartobliwą, Moje wakacje, Gadaninki radiowe Starego Doktora. W 1926 r. założył „Mały Przegląd” – unikalny periodyk pisany przez dzieci i młodzież. Szeroką działalność popularyzatorską w obronie praw dziecka prowadził także za pośrednictwem radia.

W czasie wojny nosił polski mundur wojskowy i nie aprobował dyskryminacyjnego oznaczania Żydów niebieską lub żółtą Gwiazdą Dawida. W maju 1942 r. razem ze swoimi podopiecznymi został przesiedlony do getta warszawskiego, gdzie zdecydował się pozostać mimo propozycji ucieczki na aryjską stronę miasta. Zginął wraz z wychowankami – wywieziony w wagonie bydlęcym z getta w początkach sierpnia 1942. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince.



wróć do katalogu

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?