Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 28 stycznia 2012

Laboratorium idei

Zapraszamy Państwa do Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Laboratorium idei” pt. „Ruch Palikota – zagrożenie czy wyzwanie dla Kościoła w Polsce?”. Gościem spotkania będzie dyrektor programowy Laboratorium WIĘZI, Zbigniew Nosowski.

Nowe wybory parlamentarne zmieniły polską scenę polityczną, wprowadzając partię jawnie deklarującą swój antyklerykalizm i feminizm. Najbardziej eksponowana działalność Ruchu Palikota przybiera formę politycznego i społecznego sprzeciwu i walki z Kościołem. Czy RP, może być realnym zagrożeniem, w swoich akcjach i ogólnym przesłaniu, czy raczej wyzwaniem dla Kościoła w Polsce?

Zbigniew Nosowski – ur. 1961, mąż z 26-letnim stażem i ojciec dwóch córek. Studiował socjologię i teologię. Od 1989 redaktor miesięcznika WIEŹ, od 2001 –¬ redaktor naczelny. Autor książek Parami do nieba. Małżeńska droga świętości, Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności, Polski rachunek sumienia z Jana Pawła; współautor Zapatrzenie. Rozmowy ze Stefanem Swieżawskim, Razem czy osobno? Polemika wokół książki Zbigniewa Nosowskiego „Parami do nieba”, współautor książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie. W latach 2002–2008 konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich. W latach 2007–2009 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, obecnie wiceprzewodniczący. Dyrektor programowy Laboratorium WIĘZI. Przewodniczący Kapituły Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Mieszka w Otwocku. Na stronie www.laboratorium.wiez.pl prowadzi blog Lepiej krótko niż wcale…

Cykl „Laboratorium idei” to spotkania, które mają na celu eksplorację nurtów filozoficzno-religijnych, prześwietlanie założeń popularnych „idei”, badanie kontrowersji światopoglądowych. Organizatorzy starają się odkrywać koncepcje obecne w kulturze, życiu społeczno-politycznym, filozofii nauki, sztuce, literaturze i ukazywać ich znaczenie. Podejmują próbę zestawienia stanowisk naukowych i religijnych, społecznych i jednostkowych, a nade wszystko popularyzują wartość zmysłu badawczego i wolnego dyskursu. Spotkania są połączeniem wykładu, prezentacji multimedialnej oraz panelu dyskusyjnego.

28 stycznia 2012 r., sobota, godz. 19.00
Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie
ul. M. Kolbego 39

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?