Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 20 kwietnia 2012

„Szachy ze Złym” – nowa książka Tomasza Ponikły

W kwietniu nakładem Wydawnictwa „Więź” ukazała się książka Szachy ze Złym. O diable rozmawia Tomasz Ponikło. Autor rozmów należy do Zespołu Laboratorium WIĘZI.

„Niepochwytny. Niby jest osobą, ale piekielnie rozmnożoną” − mówi Zbigniew Mikołejko. „Przychodzi codziennie”, jak twierdzi Tomasz Budzyński. Kim jest diabeł? Skąd wzięło się zło i czemu Bóg na nie pozwala? Dlaczego sami mamy tak wielką skłonność do złego? Pytania te nękają ludzi właściwie od zawsze. Rozmówcy Tomasza Ponikły patrzą na nie z różnych perspektyw: okiem teologa, psychologa, filozofa, krytyka sztuki, spowiednika. Do dyskusji na temat zła wnoszą nie tylko profesjonalną wiedzę, ale także swoje życiowe doświadczenia.

„Dzięki różnorodności perspektyw otrzymujemy w rozmowach Tomasza Ponikły coś na kształt «myślenia rozszerzonego» o problemie, który wciąż na nowo zmusza nas do oceny samych siebie i zła, jakie widzimy w świecie. Nie zabraknie w tej książce pytań o zło rozumiane osobowo, o Złego – jako szatana czy diabła”.
Z Przedmowy Jacka Prusaka SJ

Tomasz Ponikło – ur. 1985 r. Ukończył socjologię w Wyższej Szkole Europejskiej im. J. Tischnera i w Collegium Civitas. Autor książki Chrześcijanin. Rozmowy ze Stefanem Wilkanowiczem i współautor Miłość z odzysku. Nowy związek – jak z tym żyć w Kościele? (z Maciejem Müllerem). W latach 2008–2011 był dziennikarzem i redaktorem działu religijnego „Tygodnika Powszechnego”. Członek Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak. Mieszka w Krakowie.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?