Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 4 grudnia 2012

WIĘŹ kwartalnikiem

Od stycznia 2013 r. WIĘŹ będzie ukazywać się jako kwartalnik. Nasze czasopismo będzie nie tylko obszerniejsze (240 stron), ale również jeszcze głębsze i bogatsze.

Pierwszy numer kwartalnika ukaże się pod koniec stycznia 2013 r. Nowa WIĘŹ będzie ta sama, ale nie taka sama. Rytm kwartalny będzie podkreślał intelektualny charakter pisma, który od prawie 55 lat jest naszym znakiem firmowym.

W nowej formule każdy numer WIĘZI będzie podejmował kilka głównych tematów poświęconych najważniejszym zagadnieniom religijnym, społecznym i kulturalnym. W pierwszym numerze będą to: „Otwarta ortodoksja”, „Co łączy Polaków?” oraz „Jeśli nie popkultura, to co?”. Pojawią się także nowe felietony i nowi stali współpracownicy, m.in. Aleksander Hall i trapista o. Michał Zioło. Częściej będą publikowane teksty autorów zagranicznych, m.in. ks. Tomáša Halíka. W obszerniejszej niż dotychczas WIĘZI będzie miejsce zarówno na dotychczasowe mocne strony pisma, np. dział historyczny pod kierunkiem Andrzeja Friszkego, jak i nowe stałe działy, m.in. reportaż („Czytanie świata”), Europa wschodnia („Z drugiej strony Bugu”), rozmowy „na dziedzińcu” (jako pierwsze: Olga Tokarczuk i Elżbieta Adamiak), dialog międzyreligijny.

W skład poszerzonej redakcji wejdą eksperci związani z Laboratorium WIĘZI, m.in. znawca Ukrainy Bogumiła Berdychowska, socjologowie Maria Rogaczewska i Marek Rymsza, orientalistka i islamolog Agata Skowron-Nalborczyk, pisarz Jerzy Sosnowski, publicysta Konrad Sawicki oraz teolog i filozof Sebastian Duda, do niedawna redaktor „Przeglądu Powszechnego”. Funkcję zastępcy redaktora naczelnego obejmie przedstawiciel młodego pokolenia WIĘZI, Grzegorz Pac, adiunkt w Instytucie Historii UAM.

WIĘŹ

Przejście na kwartalnik to bardzo istotna zmiana w prawie 55-letniej historii naszego czasopisma, ale przecież od roku 2008 WIĘŹ była faktycznie „półtoramiesięcznikiem”, gdyż ukazywały się dwa numery kwartalnie. Tej prowizorycznej sytuacji nie można było przedłużać w nieskończoność. Nie mogąc pozwolić sobie na powrót do stałego wydawania miesięcznika, zdecydowaliśmy się na publikowanie WIĘZI w cyklu kwartalnym. Ta zmiana to dla nas otwarcie nowego rozdziału w historii pisma – nowe wyzwania, ale i nowe szanse.

Część potencjału zyskanego dzięki przekształceniu pisma w kwartalnik zostanie przeznaczona na intensywne działania internetowe, które docelowo nadadzą witrynie WIĘZI charakter opiniotwórczy i pozwolą na stały, regularny kontakt z czytelnikami. Przyszłość tych przedsięwzięć internetowych, ich rozmach i ostateczny kształt zależą jednak od wsparcia finansowego ze strony naszych Przyjaciół. Dlatego kontynuujemy naszą prośbę: Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ!

Cena kwartalnika WIĘŹ w sprzedaży detalicznej wynosić będzie 25 zł, w prenumeracie – 21 zł. Redakcja prowadzi także prenumeratę pisma w wersji elektronicznej.

grudzień 2012

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?