Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 29 października 2013

Wałęsa - czy symbol musi dzielić?

Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i Kino Bałtyk zapraszają na specjalny pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” a następnie na dyskusję zatytułowaną: „Wałęsa – czy symbol musi dzielić?”, której gościem będzie m.in. prof. Andrzej Friszke.

godz. 18:00
Pokaz filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” reż. Andrzej Wajda (ceny biletów zgodne z cennikiem Kina Bałtyk)

godz. 20:10
Dyskusja na temat: „Wałęsa – czy symbol musi dzielić?”. Zaproszeni goście: prof. Andrzej Friszke (badacz dziejów najnowszych Polski, konsultant historyczny filmu), dr Piotr Gontarczyk (Instytut Pamięci Narodowej, współautor książki „SB a Lech Wałęsa”) – prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana), Leszek Próchniak (Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi).

Na dyskusję wstęp wolny.

Jak stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić Polskę a zarazem współczesny świat? Czy tak w istocie się stało? Zdobywca Oscara za całokształt twórczości, Andrzej Wajda przedstawia historię Lecha Wałęsy przez pryzmat wielkich przemian, które przetoczyły się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece czy Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei. Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, w rolach głównych Lecha i Danuty Wałęsów wystąpili Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska.

29 października 2013 r. (wtorek)
Kino Bałtyk, ul. Narutowicza 20, Łódź

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?