Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
5 października 2008
Ewa Kusz

Synod (2): Msza na rozpoczęcie
Kilka migawek

- ładna (jeśli tak w ogóle można określić) i uroczysta procesja wejścia – diakonii, księża, biskupi, kardynałowie i papież. Tak wielu ich było, że procesja przy śpiewie litanii z przeplatanym refrenem: Christus vincit, Christus regnat…!, trwała ok. 15 min.

- była to też możliwość krótkiego spotkania z uczestnikami Synodu nie-duchownymi. Siedziałam obok sióstr zakonnych z Japonii i Francji, przede mną była siostra z Chorwacji, a za mną świecki z któregoś z afrykańskich krajów, gdzie katolicy stanowią mniejszość. Czas przed Mszą św. był jednak chwilą na modlitwę, a nie na dłuższe rozmowy.

- w modlitwie na rozpoczęcie Mszy św. Papież wzywał Ducha świętego, aby „oświecał, inspirował i prowadził prace synodalne”.

- homilia Papieża Benedykta XVI, który rozpoczynając od odniesienia do tekstów liturgicznych pierwszego czytania i Ewangelii mówił o winnicy. Na mnie zrobiło wrażenie, że Papież opisując współczesną cywilizację, w której człowiek szuka szczęścia bez Boga, o tzw. „kulturze śmierci”, powiedział, że ostatecznie w słowach Jezusa zawarta jest obietnica: winnica nie zostanie zniszczona… Dopowiedział potem, iż z tekstów biblijnych, które zostały przeczytane wynika, że zło i śmierć nie mają ostatniego słowa, gdyż Tym, kto zwycięża jest Chrystus. W kontekście współczesnej kultury oraz wartości Słowa Bożego, stale głoszonego w różnych regionach – tam gdzie są narody, które nie chcą go przyjąć i które go przyjmują, Benedykt XVI odniósł się też do rozpoczynającego się Synodu. Powiedział, że uczestnicy Synodu w najbliższych tygodniach będą zastanawiać się, jak skutecznie głosić Ewangelię współczesnemu światu.

- uczestnicy Synodu, nie-duchowni mieli też okazję do przyjęcia Komunii św. z rąk Papieża. Doświadczyłam zmian liturgicznych w Watykanie – Komunia św. była przyjmowana na klęcząco do ust, wcześniej natomiast Ci, którzy pierwsi mieli ją przyjmować (głównie siostry zakonne), zostali zaproszeni przez Ceremoniarza papieskiego do przećwiczenia sposobu, jak to winno się odbywać. Przypomniało mi się przygotowanie do pierwszej komunii świętej…Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

2008-10-06 17:52:21 - Małgorzata Krzeszowska

Ja także cieszę się, że poprzez dzielenie się Pani Ewy moge uczestniczyć w tym waznym wydarzneiu dla całego Kościoła. Ono jest także ważne dla mnie. Pamiętam w modlitwie.


2008-10-06 12:02:14 - Teresa Nalepa

Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje i migawki, które pozwalają nam uczestniczyć bardziej i głębiej w tym ważnym wydarzeniu Kościoła jakim jest Synod. Wierzę, że Duch Święty wskaże nam wszystkim "jak skutecznie głosić Ewangelię współczesnemu światu". Modlę się abyśmy usłyszeli razem z Czcigodnymi Uczestnikami Synodu Jego głos. Pozdrawiam wszystkich a szczególnie blogujacą Panią Ewę i obejmuje gorącą modlitwą.


Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?