Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
2 marca 2011
Józef Majewski

Iluzje Watykanu
Beatyfikacja Jana Pawła II będzie klęską Kościoła – nie ma złudzeń lider lefebrystów bp Bernard Fellay – pisze w „Tygodniku Powszechnym” Józef Majewski, członek Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI.

Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X skomentował 21 lutego podjęte jesienią 2009 r. rozmowy Bractwa z Rzymem, zmierzające do pojednania byłych schizmatyków z Kościołem. Benedykt XVI zniósł z lefebrystycznych biskupów ekskomunikę, ale postawił sprawę jasno: dopóki nie zostaną wyjaśnione kwestie doktrynalne, „Bractwo nie ma statusu kanonicznego w Kościele, a jego duchowni nie mogą pełnić w sposób zgodny z prawem żadnej posługi”.

Bp Fellay nie krył, że rozmowy natrafiają na przeszkody. Rzym chce, by postanowienia Vaticanum II i posoborowych papieży były dla lefebrystów do przyjęcia, ci zaś zamierzają „pokazać sprzeczności między tradycyjnym nauczaniem a tym, co zrobiono w Kościele od Soboru Watykańskiego II. (...) to nasz jedyny cel, do którego dążymy”. Kość niezgody to zwłaszcza doktryna o ekumenizmie, innych religiach, judaizmie i wolności religijnej. Z powodu tego „heretyckiego”, wręcz „szatańskiego” nauczania abp Marcel Lefebvre (zm. 1991), założyciel Bractwa, odrzucił Vaticanum II. Podobnie dziś czynią biskupi ruchu. „Aż do teraz sobór ten zawsze traktowano jako tabu [coś poza krytyką – JM], co sprawiało, że leczenie tej choroby, którą jest kryzys Kościoła, było prawie niemożliwe – uważa bp Fellay. – Musimy być zdolni do rozmów o tych problemach i zgłębiania ich albo w przeciwnym razie nigdy nie zastosujemy właściwych lekarstw”.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.Komentarze:Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?